Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Lauren cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Pe 1 aprilie mi-au aparut bubitele care au disparut aproape in totalitate in 4-5 zile. Mai am foarte putine semne pe fata, dar pe corp nimic. Nu am prezentat simptome gen febra iar ganglionii erau foarte putin umflati. Pe 6 aprilie mi-a venit menstruatia iar in aceeasi zi,dimineata, am avut o stare de ameteala si am cazut. Trebuie sa recunosc ca nu m-am alimentat corespunzator de la debutul eruptiei. De asemenea, m-au cam durut si ma dor rinichii. Azi ,9 aprilie, spre seara am facut febra. Este normal ca febra sa apara deabia acum ( tinand cont sa sunt si putin racirta ) si are sau nu legatura durerea de rinichi cu rubeola sau cu menstruatia? Baie am facut la 6 zile dupa aparitia eruptiei,deci bubitele disparusera 95%.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Simptomele nu au nico legatura cu rubeola anterioara, Raceala din ultimile zile inclusiv sindromul febril constituie cauza. Faceti tratamentul cu anti termice si antiinflamatorii cateva zile.

eva40

acum 12 ani

Dr. Emil Otesteanu are perfecta dreptate.Pune mana si mananca in plus sa iei White Willow 3x2 /i si Super Mega 50 1/zi