Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Victor Draghici cu 12 ani in urma.

Buna seara!Am avut rubeola in urma cu 3 saptamani, am stat aproape o saptamana in casa si am urmat un tratament de la medic.mentionez ca am 23 de ani si din pricina aceasta imi e teama de complicatii.De ce spun asta, pentru ca am observat de cateva zile ca eruptia pe piele recidiveaza dar nu pe toata suprafata corpului, ci doar pe anumite parti:piept, putin pe abdomen si pe umeri.Imi apar mai ales cand stau pe afara, iar cum revin in casa imi dispar.Aceste bubite au un caracter mai sters decat cele aparute initial.De aceea ma adresez dumneavoastra, imi e teama dee complicatii, sa imi oferiti un sfat sau ce este indicat sa fac.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Izolarea pacientului bolnav dureaza in principiu 14 zile ( eruptia numai 2-3 zile), ganglionii re troauriculari mai persista fara a vea o mare importanta . Eruptiile ulterioare sporadice nu reprezinta complicatii ci pot avea alte cauze. Consultati-va medicul de familie ,caci nu mai au legatura cu Rubeola.

Victor Draghici

acum 12 ani

Va multumesc pentru sfat!