Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de VladimirC cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am 22 de ani si luni , pe 19 martie mi-au aparut primele pete pe fata. Am fost la medic si mi-au confirmat ca am rubeola. De ieri (joi 22 martie) nu am am nici o pata pe corp. Intrebarea mea este: daca lunea care urmeaza , adica 26 martie , ies din casa , mai exista vreun pericol ?? Exista cumva riscul ca boala sa imi revina ??

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu exista riscul sa revina infectia rubeolica, deoarece in aceasta perioada organismul produce anticorpii impotriva virusului rubeolic tip IgM, iar mai tarziu si de tip IgG, adica se va crea imunizare.

VladimirC

acum 12 ani

Multumesc! Sa inteleg ca luni pot iesi linistit din casa ...