Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de RedCode cu 12 ani in urma.

Salutare. De miercuri am rubeola , dar nu imi pot da seama cum se manifesta..La inceput am avut o multime de pete pe fata , maini , picioare si gat. Acum s-au retras , mai am ceva doar pe fata. Astazi am iesit la fotbal cu prietenii, la ce sa ma astept? Tin sa mentionez ca am avut doar cateva bubite pe gat si mai nou cateva pe spate. In rest nu s-au ridicat mai sus de zona pielii . Intradevar, este rubeola?

Raspunsuri (4)

ionut

acum 12 ani

este rubeola.poti sa te astepti la noi aparitii ale bubelor si poti sa faci si febra.aqm depinde de organism.

RedCode

acum 12 ani

Sper ca pana luni sa dispara complet. Nu stiu ce sa zic , doar ca iubesc sportul si nu ma pot abtine ...Maine o sa ies iar la fotbal , indiferent de ce mi-a zis doctorul.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

STUPEFIANTA DECLARATIE . Poti intra in randul celor constient sau / inconstient transmit o boala infecto-contagioasa . Un elev care nu stie sa-si protejeze propriul organism fata de asemenea boli si eventualele complicatii ale lor, ba mai mult contribuie la extinderea unei epidemii, in loc sa contribuie la profilaxia acestora , nu prea merita respectul semenilor , iar sanctiunile legii pot fi pe masura . Sfatul meu este sa respecti cu strictete recomandarile medicului. Ganglionii retroauriculari si retromastoidieni care se maresc in cursul evolutiei bolii vor persista mai mult timp.

RedCode

acum 12 ani

:)) , Deci ma simt foarte bine si mi-a disparut absolut tot ! Ce zici de asta? :| Si in primul rand n-am iesit cu copilasi de 12 ani , sa zic ca cel mai mic avea 19 ani . Din ce am citit pe internet , 3 zile trebuie sa stau izolat in casa..Am facut asta , febra nu am , ganglionii sunt normali , sincer ma simt excelent .Bun, maine ma duc la un medic sa vad ce imi recomanda . Ms pt sfat , ai fost putin cam dur .. Nu sunt 100% convins ca e rubeola asa ca nu stiu de ce as contribui la extinderea acelei epidemii :( .