Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de mariavlad222 cu 12 ani in urma.

De 2 zile am fost diagnostica cu rubeola. Azi trebuie sa merg la o zi de nastere. Se poate intampla ceva grav daca ies din casa? Am auzit de tot felul de complicatii, respectiv encefalita, dar ma gandesc ca nu o sa fie atat de grav deoarece petrecerea respectiva se tine intr-un loc inchis, unde e caldura. Deci, pot aparea complicatii sau pot sa ies din casa?

Raspunsuri (1)

Elena

acum 12 ani

Timp de 7 zile esti contagioasa, adica transmiti boala celor din jur. Trebuie sa te gandesti si la persoanele cu care vei intra in contact mai ales ca la o zi de nastere probabil vor fi mai multe persoane in jurul tau, foarte aproape de tine.