Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Anya26 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Sunt gravida in 15 saptamani si astazi la analize mi-a iesit rubeola pozitiv. M-au intrebat daca am fost vaccinta si am zis ca nu mai stiu sigur dar eu cred ca da. Tin sa mentionez ca nu sunt in tara momentan si nu pot afla. Am intrebat daca este periculos dar au spus ca nu. Acum dupa ce m-am documentat si am vazut ce implica imi este foarte frica si imi fac multe griji. Este posibil sa iasa pozitiv daca am facut vaccinul? Ce pot sa fac sa elimin riscurile ei? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Ana

acum 12 ani

Buna,

Anticorpii de rubeola sunt de 2 feluri:
- daca anticorpii IgG au iesit pozitivi si anticorpii IgM negativi atunci este ok, inseamna ca ai avut demult si esti imunizata (sau ai facut vaccinul si esti imunizata)
- daca anticorpii IgG si IgM sunt pozitivi (ambii) atunci inseamna ca esti intr-un episod acut de rubeola si exista riscuri pentru fat (cele pe care le-ai citit pe net, pana in luna a 4-a sunt destul de urate)
- daca anticorpii IgG sunt negativi si IgM sunt pozitivi, la fel ca mai sus inseamna ca ai un episod acut de rubeola (periculos pentru fat).
Logica e urmat: cand faci pentru prima data rubeola organismul reactioneaza asa: produce anticorpi IgM. Pe masura ce episodul trece, organismul incepe sa produca anticorpi IgG (care raman pe viata si te vor proteja la alt contact) si cei IgM incep sa dispara incet-incet.
Asa ca verifica analizele si vezi care anticorpi sunt pozitivi: este ff important.