rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Xim cu 12 ani in urma.

Joi seara mi-au aparut ganglionii in spatele urechii si la cap am fost la doctor sambata si a zis ca e rubeola totusi azi este luni si nu mi-a aparut bubite decat pe picioare cam cum se face pielea de gaina si nu inteleg de ce nu apare pe fata sau altundeva ca la majoritatea colegilor care au facut . o fi ceva grav? credeti ca daca nu mi-au aparut bubele pe fata ar trebui sa merg la scoala? multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rubeola se transmite pe cale respiratorie, contagiozitatea ei fiind cu 5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei (petelor rosii).pentru confirmarea rubeolei sunt necesare analize de serologie( anticorpi tip IgM). se indica un consum crescut de lichide pentru a preveni deshidratarea ; repausul;izolarea la domiciliu.
medicul va recomanda tratamentul antipiretic, in caz de febra (doar paracetamol; nu se ia aspirina.)