Rubeola?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de tatiana ioana cu 12 ani in urma.

Buna ziua, de patru zile am avut simptomele unei raceli si de aceea am luat si antibiotice-Zinat.De ieri mi-au aparut niste bubite rosii doar in zona abdomenului, am fost astazi la medic , dar inca nu s-a putut pronunta daca e vorba de rubeala sau doar de ceva alergie.S-ar putea ca antibioticele pe care le iau sa stopeze eruperea bubitelor si de aceea sa nu imi apara numai intr-un singur loc?Sa continui cu antibioticul ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Eruptia de cauza virala (rubeola, varicela ) nu necesita tratament antibiotic, doar in caz de complicatii infectioase. Un medic dermatolog ar trebui sa obiectiveze leziunile. ar trebui specificat când au apărut bubitele, ce alte fenomene ați prezentat (febra, dureri in gât, dureri articulare) etc.