rubeola!

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de paha cu 12 ani in urma.

BUna ziua ! am 19 ani si in ziua de marti dimineata mam trezit cu o multime de bubite rosii pe tot corpul,am fost la medicul de familie si mia spus sa stau izolat pana luni dar azi fiind sambata as vrea sa ies la o bere cu baietii! se poate stiind ca petele miau disparut de joi seara?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Pe langa faptul ca boala presupunere repaus, va fac cununoscut ca perioada de contagiozitate in Rubeola este cu 7 zile inainte de eruptia cutanata si inca 5 zile dupa disparitia ei. Este bine ca ai intrebat ( trebuia intrebat si medicul atunci cand ti-a stabilit diagnosticul ) Responsabilitatea este a d-tale Sanatate.