Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de nimenialtulbv cu 12 ani in urma.

eruptia mi-a aparut duminica dimineata si mi-a trecut marti seara...ganglionii mai sunt inflamati putin in rest sunt bine. Ce pararere aveti maine pot iesi din casa?

Raspunsuri (11)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Poti iesi la plimbare !

nimenialtulbv

acum 12 ani

multumesc...inca o intrebare ! am 20 de ani n-am avut nici o boala a copilariei inafara de aceasta rubeola nici eu nici fratele meu...exista vreun vaccin sau ceva pentru a preveni oreionul si varicela? nu as vrea sa le fac la o varsta mai tarzie!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1 . Exista Vaccin anti varicela si pentru adulti care protejaza dar imunitatea durabila pe viata este data numai de catre boala insasi.
2 . Imptriva Rujeolei si Oreionului exista deasemeni vacin sub denumire de ROR. Farmaciile cunosc prospectele.

G. Anca

acum 12 ani

acum 5 zile am fost diacnosticata cu rubeola !! mi-au aparut bubitele joi dimineata iar duminica dimineata nu am mai avut nici o bubita!! si mi-a fost foarte bine!! am iesit seara afara din casa!! la fel si astazi!!! am procedat bine?

nimenialtulbv

acum 12 ani

cam la fel am facut si eu..si am ajuns la urgente cu febra + internat vreo 3 zile sub supraveghere abia acum cam dupa 2 saptamani de la eruptie pot spune ca sunt mai bine

luminitasorop

acum 12 ani

eu mai mult de 10 minute -15 nu am stat afara cat am iesit!! restul am stat la caldura!! pot sa am ceva?

luminitasorop

acum 12 ani

mentionez ca nu am stat decat 10 minute afara restul am stat la caldura!! se poate sa mi se intample ceva??

nimenialtulbv

acum 12 ani

eh..nu se intampla nimic clar...da mai stai in casa cateva zile ...mai bine...sa eviti complicatiile

luminitasorop

acum 12 ani

maine seara am un program(muzica ) la un restaurant!! este deja a 6 a zi cand nu mai am nimic!! poate sa ma afecteze

nimenialtulbv

acum 12 ani

foarte putin se poate sa te afecteze..insa sigur ii afecteaza pe cei din jur! esti contagioasa inca 5-7 zile dupa disparitia eruptiei de pe corp...daca in restaurant se afla o femeie gravida si intri in contact cu ea are sanse foarte mari sa ia boala, iar sarcina sa aiba de suferit grav...te sfatuiesc sa mai stai in casa atat ptr binele tau cat si ptr binele celorlalti

luminitasorop

acum 12 ani

multumesc mult pentru sfat! eram foarte ingrijorata!