rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de magdalena1974 cu 12 ani in urma.

Buna ziua stimati doctori,

Fiul prietenei mele a fost diagnosticat (in urma cu citeva ore) de rubeola.
Are 18 ani. As putea sa aflu mai multe in legatura cu aceasta boala?

(cauze, patologie, simtome, tratament, reguli de baza in ingrijirea bolii precum si citeva sfaturi utile)

Va multumesc pentru atentia si timpul acordat,

Cu consideratie,

Magdalena

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Rubeola este boala infectocantagioasa ( virotica) cu o perioada de incubatie cuprinsa intre 11 - 21 zile ( in dedie 16 zile ) este cunoscuta in popor ca Pojarul de 3 zile sau Pojere l. Debuteaza prin simptome ca cele pe care le-ati observat si la persoana in cauza pe care o cunoasteti. Mai usoara decat la rujeola. Predomina ganglionii retrooccipitali, mariti si sensibil sau chiar durerosi ( care retrocedeaza la vindecarea bolii ) Eruptia este discreta si dureaza 5-6 zile si care dispare fara urmari. Izolarea dureaza 1nca 4 - 5 zile dupa disparitia eruptiei. Nu necesita regim alimentar special, ci numai de izolare si repaus la domiciliu.
Profilaxia se face prin vacinul ROR in copilarie.
Este periculoasa deoarece viitoarele mame pot naste copii cu malformatii congenitale

magdalena1974

acum 12 ani

Stimate domnule doctor,

Va multumesc pentru rapunsul avenit cu promtitudine si profesionalism.

mihai

acum 10 ani

sarutmana bosss