Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de costy1977 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, numele meu este Costin, am 34 de ani si sunt un alt ''''detasat'''' la domiciliu din cauza rubeolei. Rushul cutanat a inceput de joi, mi-a disparut total duminica dupa-amiaza, am avut si dureri la incheieturi care au trecut, nu mai am nici acei ganglioni umflati in spatele urechilor, azi este miercuri si as vrea sa va intreb daca de maine pot iesi din casa, daca mai prezint vreun risc pt cineva si daca eu mai pot pati ceva. Singura problema pe care o mai am ar fi ca ma mai doare putin in gat si imi mai curge nasul dimineata. va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rubeola prezinta contagiozitate maxima inainte cu 5 zile de aparitia eruptiei si 6 zile de la aparitia eruptiei.

costy1977

acum 12 ani

Multumesc mult de raspuns, deci pot iesi din casa.O seara buna