rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de ANDRAPRI cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Numele meu este Andra si am 26 de ani. am fost diacnosticata cu rubeola in data de 16 ianuarie. Nu mai am semne pe piele, acestea au disparut dupa 4-5 zile, am avut dureri articulare in zilele 4 si 5. iar ganglioni de la ceafa sunt mult mai mici.
intrebarea mea este daca pot iesi din casa maine, cand se implinesc 10 zile decand stau in casa? daca mai sunt contagioasa? pot aparea complicatii daca ies in frig?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rubeola este o boala infecto-contagioasa ce se transmite pe cale respiratorie (tuse, stranut ) si are o contagiozitate maxima inainte cu 5 zile de aparitia eruptiei si 6 zile de la aparitia eruptiei. i

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi ieşi din casă mâine şi intra în contact cu alte persoane, nemaiexistând posibilitatea transmiterii acestei boli la alte persoane (perioada de maximă contagiozitate a trecut). Complicaţii ale acestei boli nu pot apărea la contactul cu aerul rece dar ar fi recomandat să vă feriţi de frig pentru a nu contacta vreo răceală (viroză respiratorie)

florin

acum 12 ani

buna ziua!luni noapte mi.au aprut bubitele si mi.au trecut deja si d atunci stau in ksa.pot sa ies afara duminica?va multumesc