Rubeola?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Andrei2012 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 21 de ani si in 4 ianuarie am diagnosticat cu rubeola, problema ee ca mie miau aparut petele in data de 1 ianuarie si am iesit seara afara pana in data de 4 ianurie ce am fost diagnosticat.medicul mia zis sa nu ies 7 zile afara., dar as vreau sa stiu la aceasta boala se inrosesc si ochii? pentru ca mie mi sau inrosit si ochii,ganglionii sau umflat si in spatele capului am ca o mica umflatura dar nu ma doare deloc,este ceva normal?

Raspunsuri (10)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu trebuie să vă faceţi griji deoarece semnele şi simptomele descrise de d-vs sunt caracteristice acestei boli. De obicei, primele simptome ale rubeolei sunt asemănătoare celor de gripă: stare generală alterată, cefalee, dureri musculare sau conjunctivită, tumefiere ganglionară, simptome care preced erupţia. Este indicată izolarea la domiciliu pe parcursul întregii perioade eruptive şi administrarea de medicamente antialergice şi de antiinflamatorii nesteroidiene dar numai la recomandarea medicului

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Simptomatologia este cea normaladin aceasta boala infectocontagioasa Recomandarile sunt corecta. In perioada celor cateva zile in care te-ai plimbat , daca ai venit in contact cu persoane care nu au avut rubeola , aceste ar fi putut lua boala. Vei vedea dupa aprox o saptamana de zile de la contact. Simptomele dispar asa cum au aparut , Sanatate

Andrei2012

acum 12 ani

Multumesc frumos,toata stima si sanatate

Dragos

acum 12 ani

Din cate am vazut ai spus ca dupa ce ti.au aparut bubele pe fata ai iesit pe afara 3 zile. Ai avut vreo problema sau ceva de genu'' ?

Andrei2012

acum 12 ani

Sincer nu am avut probleme deloc

Andrei2012

acum 12 ani

Doar ca boala o transmiti celor ca nu au avut rubeola niciodata.

Dragos2894

acum 12 ani

Bine. Mersi mult !

Dragos2894

acum 12 ani

Si in cate zile ti.au disparut bubele? Mie mi.au aparut luni si azi deja vad ca au cam disparut de pe fata.

Andrei2012

acum 12 ani

mie in 3 zile miau disparut,da daca iti dispar nu inseamna ca poti iesi afara.trebuie sa stai 7 zile in casa chiar daca tiau disparut in 3 zile cum a fost la mine.

Da

acum 12 ani

Aveti grija sa nu veniti in contact cu femei insarcinate. La gravide, rubeola este periculoasa, poate duce la malformatii ale fatului. De aceea, si nu numai, cel mai bine este ca o persoana bolnava de o boala transmisibile este bine sa stea izolata. Sa nu transmita persoanelor cu risc boala. Un alt motiv este faptul ca frigul, vantul, curentul, praful, influenteaza negativ cursul bolii.