rubeola sex

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de otilia07 cu 12 ani in urma.

buna
sunt in a 6 a zi de rubeola si as dori sa stiu daca am voie sa fac sex?
din cate am inteles ganglionii daca nu dispar e risc de ipotenta sau ceva de genu?
pot avea contact sexual chair daca am rubeola?
va multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tratamentul rubeolei se bazeaza pe tratarea simptomelor specifice, cum ar fi consum crescut de lichide pentru a se preveni deshidratarea si de asemenea se recomanda repausul. Acetaminofenul (paracetamol) se poate administra in cazul aparitiei febrei. Ar fi bine sa evitati contactul cu persoanele susceptibile, timp de 7 zile dupa aparitia rash-ului cutanat (femei gravide, batrani, copii; sa nu va prezentati la locul de munca etc)

wman

acum 12 ani

fa ca nu se intampla nimic.ti-o spun din experienta

Medic Epuran

acum 12 ani

D-vs nu păţiţi nimic prin practicarea sexului în perioada contagiozităţii rubeolei d-vs dar ar trebui să vă gândiţi şi la persoana de sex opus căreia aţi putea să-i transmiteţi această boală.

user

acum 12 ani

astazi e a4a zi de rubeola si am avut un contact sexual.Ma poate afecta cu ceva??

Dr. Alecu Edina

acum 11 ani

Nu este nici o problema. Sexul in perioada acestei boli, usor inofensiva, este ca si sexul de zi cu zi. Singurele urmari posibile sunt acelea de a transmite boala, care se poate lua si din aer si prin o simpla atingere. Sa spunem ca depinde de "noroc". Cat despre ganglioni, ei sunt normali. Poti avea ganglioni si fara sa ai rubeola sau alte boli ale copilariei. Si da, raspunsul este afirmativ, poti avea relatii sexuale pe tot parcursul acestei boli.