Rubeola la adolescenti

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Cantareata cu 12 ani in urma.

Baiatul meu are 17 ani si de trei zile il dor ochii. Are un ganglion mai umflat la gat si usoare dureri cand inghite. Ar putea fi rubeola? am citit ca eruptia nu este obligatorie.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa fie consultat de medicul de familie pentru o examinare clinica si indicarea tratamentului potrivit. Pentru durerile in gat este indicat sa consume alimente mai mult semisolide, lichide, nici fierbinti si nici prea reci.

Mircea Vaman

acum 12 ani

Buna ziua! De o luna incoace la mine in liceu este epidemie de rubeola, insa de vreo 3 zile 7 colegi de-ai mei au luat si ei. Insa problema este ca si cativa prieteni au luat rubeola! Eu am facut acum 7 ani Pojarel si am sta in casa 2 saptamani. Oare este posibil sa iau rubeola?