Rubeola dureri

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de urmdeuce cu 12 ani in urma.

Buna ziua de 4 zile am fost diagnosticat. Ieri mi-au trecut bubitele dar tot am o stare de oboseala si a inceput sa ma doara gatul incredibil de tare si cand tusesc ma jeneaza foarte rau si inca am ochii foarte rosi si ma dor cand ma uit stanga dreapta..e normal ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rubeola se poate manifesta cu astenie (stare de slabiciune fizica), febra,rinita (secretii nazale abundente, obstructie nazala-nas infundat, stranut), eruptia caracteristica, adenopatia (marirea in volum a ganglionilor ), dureri articulare. Ar fi bine de utilizat tratament antialgic (de exemplu:acetaminofen, ibuprofen, in cazul in care nu prezentati alergie la vreun component al produsului), sa beti lichide caldute, nu fierbinti.