Rubeola-dureri de cap

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Moigra cu 12 ani in urma.

In primul rand, buna ziua! Am 18 ani si cam de sambata spre duminica m-am trezit ca mi-au aparut bubite rosii pe abdomen.Luni mi-au aparut si pe maini.Toate bune si frumoase, stiam ca este probabil rubeola am mers la medic si mi s-a confirmat banuiala.Marti nu mai aveam bubite pe maini, iar pe abdomen s-au retras aproape de tot.In momentul de fata nu mai am numai pe piept intr-o cantitate nesemnificativa.Mi s-a recomandat sa iau Ibuprofen si de cand am inceput sa iau m-au apucat niste dureri de cap de imi vine sa ma urc pe pereti.Aceste dureri nu sunt permanente ci numai cand imi misc capul sau stau in picioare.Acum intrebarea mea este:Durerea asta se trage de la Rubeola sau e total altceva?Mentionez ca nu am nici febra, ci doar nas infundat.Multumesc!

Raspunsuri (17)

Moigra

acum 12 ani

Edit: as putea sa iau ceva medicamente sa imi treaca durerea de cap?Acum sunt si mai intense...Ce medicamente imi recomandati? Multumesc!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Cefaleea poate fi in legatura cu hipertrofia ( marirea) ganglionilor retroauriculari si /sau occipitali care insotesc eruptia rubeolica,; acestia vor reveni treptat la normal si va inceta si durerile. Daca nu dispare consulta medicul de familie.

Moigra

acum 12 ani

Din 6 am rubeola, momentan ar trebui sa nu mai am sau sa fie pe terminate, dar oricum intrebarea mea este daca pot sa fac ceva efort fizic deoarece mi s-a recomandat repaus total la inceput.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Dupa 6-7 zile de la disparitia eruptiei ( chiar daca ganglionii raman inca mariti ) va puteti relua activitatea obisnuita, O stare de oboseala chiar daca mai persista ,nu cconstitue o problema, va disparea.

tavi

acum 12 ani

Imi trece rubeola daca ies pe afara ?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Rubeola are mersul ei ori de iesi ori de nu iesi afara .Poti sa faci plimbari pe terasa, prin ograda prin curte numai sa nua ai contact cu persoane la care aeste posibil sa le transmiti boala. Rubeola este o boala usoara.

dany

acum 12 ani

Buna ziua! De cateva zile incoace am aflat ca am rubeola si sunt fumator, nu am mai fumat de cateva zile dar am inceput sa iau niste pastile de la farmaci in forma de guma numite nicorette si nu stiu imi afecteaza aceste pastile cu ceva corpul?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Discuta cu medicul care ti-le a prescris.

dany

acum 12 ani

Nu mi-a zis un doctor sa le iau! Ar fi vreo problema daca le iau si am doar 15 ani?

ionut

acum 12 ani

Sunt atlet si am facut rubeola mai am voie sa fac efort ?????

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu este nici-o contraindicatie. Se poate relua activitatea anterioara, treptat.

Bogdy

acum 12 ani

De marti noapte mi''a aparut eruptia ... astazi au inceput sa dispara :D ... duminica '' adica peste 2 zile am un meci foarte important de fotbal ... as putea sa merg sa joc ?

Raul

acum 12 ani

Buna ziua. De vineri am rubeola si au aparut ceva complicati la inceput a fost o durere de stomac acum simt o durere abdominala , dar nu foarte tare doar la miscari bruste am fost internat in spital 2 zile am facut analize am mers la chirurg sa ma verifice de abendicita si nu am nimic. Vi se pare normal ? Va multumesc. Am uitat sa specific am 17 ani

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Asemenea simptome , pe langa cele de certitudine , pot insoti Rubeola si dispar lent.

andrei

acum 12 ani

buna ziua sunt un baiat in varsta de 16 ani si am fost intamplator sa ami fac analizele acum 2-3 saptamani si la analize mia iesit rubeola dar nu aveam nimic pe mine dar abea acum dupa 2-3 saptamani au aparut .... maine am un meci foarte important si as vrea sa merg cu orice pret ... as vrea sa stiu daca am voie sa fac efort fizic .. sau daca apar complicatii va rog sa ami dati un sfat !!!

eduard

acum 12 ani

buna ziua . De duminica (1 aprilie) am faqut rubeola si ma simt din ce in ce mai bn bubitele mi-au trecut de miercuri-joi si nici cu durerile de cap,ochi,gat si febra nu am mai avut probleme de miercuri ,de mancarimi nici nu se mai pune problema .deci in concluzie ma simt bn .As vrea sa stiu dak azi (sambata 7 aprilie) pot iesi afara ,este foate frumos afara si m-am cam plictisit in casa ,imi vine in orice moment sa evadez. va rog frumos sa imi spuneti .multumesc.

andrei

acum 12 ani

Domnule doctor am rubeola cam de vreo 4-5 zile si continuii sa stau in casa daca depun ceva efort fizic ( flotari, genoflexiuni.... etc.) se poate intampla ceva rau?