putem pleca la mare?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de madalin astan cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Acum4zile fetita mea in varsta de1 an si 8 luni a facut rubeola...
Acum mai are doar cateva bubite p ceafa, in rest i-au diaparut.
Problema este k noi vroiam sa plecam in concediu peste2sapt si tb sa mearga si ea.o putem lua cu noi?m gand k e f cald si e pre devreme sa o expun la soare...eu stiu sa nu se intoarca...ast rasp
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Didia

acum 11 ani

Eu stiu ca rubeola, find una din bolile copilariei, o data facuta, nu se repeta, primeste imunitate. Dar de ce nu intrebi medicul pediatru sau cel de familie? Raspunsul e mai bune, decat al oricarui neavizat (cu exceptia medicilor) care scrie aici.

maria

acum 11 ani

Am oarece dubii in legatura cu mesajul postat:
1. Rubeola nu "dispare" in 4 zile!
2. Modul cum este scris mesajul dovedeste ca autorul face parte din generatia "internauta": prescurtari specifice!
3. Orice parinte responsabil cand are un copil merge la medic la fiecare semn diferit - mai ales daca ii apar semne pe corp - si acolo i se dau toate informatiile: tratament, dieta, mod de ingrijire, revenire la control.
4. Langa familiile tinere stau de cele mai multe ori parintii care ajuta, sfatuiesc si ingrijesc.
Asa ca...

maria1251

acum 11 ani

Pai, in primul rand: daca a facut rubeola inseamna ca ati fost la doctor, nu? Trebuie sa ii fie luate in evidenta bolile copilariei. 2 la mana, cred ca in vreo saptamana va iesi din perioada in care virusul este transmisibil, iar 3 la mana: sper ca nu veti lasa un copil asa mic in soare chiar daca mergeti la mare (stiti: palarie de soare, lotiuni de protectie solara cu SPF 50+, hainute lejere, dar care sa ii acopere o parte mare a corpului si nu are nimic daca se baga cu ele in apa)