Problema

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de marian4321 cu 12 ani in urma.

Buna ziua am 17 ani , mi au aparut petele vineri dimineata odata cu altui baiat . Problema e ca lui i au trecut petele total iar la mine tot au mai ramas in parte pe maini si putin pe fata. Ma dor incheieturile mainilor ingrozitor si ma mai si mananca pielea in special seara foarte rau.Credeti ca am vreo complicatie sau este ceva normal? Cat timp ma va mai manca pielea si cat ma vor durea incheieturile? Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Alex

acum 12 ani

Stai linistit ii rubeola.o sa iti treaca si tie pe maine,poimaine.Si ii normal sa te doara articulatiile.Nu la toti dureaza la fel de mult boala.si eu tot vineri am facut si inca mai am putine bube pe fata.probabil te vor mai durea incheieturile 2-3 zile dupa ce dispar bubitele.

marian4321

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns. si inca o intrebare: baie ai facut?ca eu am facut si am inteles de pe unele situri ca nu e bine de pe altele ca nu are nicio treaba?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

daca se cunosc cazuri de rubeola in colectivitate(scoala, liceu) , ar fi bine de stiut ca rubeola se transmite pe cale respiratorie, contagiozitatea ei fiind cu 5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei (petelor rosii). pentru confirmarea rubeolei sunt necesare analize de serologie( anticorpi tip IgM). se indica un consum crescut de lichide pentru a preveni deshidratarea ; repausul; izolarea la domiciliu.
medicul va recomanda tratamentul antipiretic, in caz de febra (doar paracetamol; nu se ia aspirina.)

Alina

acum 12 ani

Va rog sa imi spuneti daca pot face dus mai lung, ma refer daca pot sa ma spal si pe cap. Sunt in aceeasi situatie, numai eu nu am dureri de articulatii la maini. Multumesc...