Pot iesi din casa

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de solito90 cu 12 ani in urma.

Buna seara! De Joia trecuta, au inceput sa imi apara celebrele bubite ale rubeolei. Urmatoarea zi am sunat medicul de familie pentru informatii despre alimentatie, tratament...Dupa aceste 3 zile pot sa spun ca bubitele au disparut in proportie de 98% de pe suprafata corpului meu, as vrea sa stiu daca din momentul asta ma duce afara , la \"o plimbare in parc\"? As vrea sa stiu daca cumva iesirea mea ar avea cumva efect negativ mie sau persoanelor din jurul meu, sau sunt liber sa fac asta...tinand cont ca acest pojar german mai poarta si denumirea de \"pojarul de 3 zile\"

Raspunsuri (5)

Alexandra

acum 12 ani

Si nepotul meu a facut rubeola Vineri si nu are voie sa iasa din casa pana luni 5 martie 2012.

byb

acum 12 ani

nu ai voie sa iesi deoarece se ascund la inima ficat..alte org.interne...RUJEOLA...este si contagioasa

gadila

acum 12 ani

(am 16 ani) si mie mi-au iesit bubite rosii pe fata , ma doare gatul si capul (prin zona ochilor) si am fost la doctorul de familie si mi-a zis ca cica e „pubertatea”, a doua zi mi-au iesit pe piept si pe pe gat si trebuia sa ma duc la scoala ca doar nu-ti da nimeni motivare ca esti la pubertate, totusi la noi in clasa mai toti au avut rubeola si cand m-au vazut au zis sa ma duc la doctorul scolii , m-am dus si i-am spus de bubite si de ce mi-a zis doctorul de familie si mi-a zis : daca un doctor ti-a spus asa ce ar putea sa-ti zica un asistent ....de la o pauza la alta bubitele mele erau mai rosii si aratam ca un bolnav de rubeola nu de „ pubertate ” , profesoul de biologie cand m-a vazut s-a cam socat si de cum aratam dar si de ce mi-au spus doctorii ... in final ajugem si la intrebarea ta , eu am fost afara cu bubite pe fata dar din cate stiu pot aparea complicatii(plus ca oamenii se uita la tine ca la felul 5 si deja cred ca am imbolnavit jumatate de bucuresti =)) de pubertate ) , asa ca mai bn te duci din nou la doctor dar la unul care nu-ti spune ca peste noapte iti apare pubertatea ... ;) ... :))....

solito90

acum 12 ani

Aishaa, ai simptome ale rubeolei...daca ai si niste ganglioni umflati in spatele urechilor pot sa iti spun ca treci la dieta de rubeola si stai in casa ca sa nu dai aceasta boala care pare asa simpla unei femei insarcinate....ca e mai grav...intereseaza.te si ce pot sa zic decat sa ai parte de o insanatosire grabnica ;)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Contagiozitatea rubeolei persista 7 zile de la aparitia eruptiei. Ar fi bine sa nu intrati in contact cu persoane susceptibile de a contacta infectia cu rubeola ( copii, gravide, varstnici)