Pot iesi afara?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de georgecatalin cu 12 ani in urma.

Buna ziua..
Luni (16.04) mi-au iesit niste bubite pe piept,am crezut ca este o iritatie ceva,iar marti dimineata am vazut ca am si pe maini.Am fost la doctorul de familie si mi-a zis ca este rubeola si ca trebuie sa stau in casa timp de 7 zile.Intrebarea mea este daca pot iesi din casa macar 2 ore..Tin sa mentionez ca numai am nici-o bubita,doar imi curge nasul si gatul ma deranjeaza putin.
Multumesc!

Raspunsuri (3)

dr.ana87

acum 12 ani

nu poti iesi din casa, rubeola este o boala contagioasa si se transmite usor. ramai in casa pana te faci bine si nu intra in contact cu cei care nu au facut acesta boala!

georgecatalin

acum 12 ani

Si i bine o sa ma fac cand o sa imi treaca gatul si nasul? si cele 7 zile?
Dar la scoala,ma pot duce de luni?

Dr. Ioan

acum 12 ani

In nici un caz. Stai in casa si izolat de prieteni si familie (cat poti) timp de 7 zile. Multa sanatate!