pot avea rubeola fara bube ?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de mihaimitza26 cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! mi-au aparut de 1 saptamana niste ganglioni.unul in spatele urechii si unul pe gat ! Nu am absulut nicio buba , am avut doar in prima zi niste pete care au trecut , iar mancarimea a durat doar 1 - 2 zile..e posibil sa fi avut inainte si sa nu fi stiut ? sau exista rubeola fara eruptie ?

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rubeola se manifesta prin febra, eruptie , ganglionii umflati din spatele urechii, de la nivelul gatului (cervicali posteriori), la nivelul cefei (suboccipitali), uneori dureri ale articulatiilor.
pentru confirmarea rubeolei sunt necesare analize de serologie( anticorpi tip IgM).

Bogdan

acum 12 ani

Aceas problema o am si eu , ganglioni inflamati, imi curge nasul, ochi mi-o iesit cateva pete rosi ieri dar mi-au disparut . Este posibil sa nu fie rubeola?? dar ma indoiesc.

ionut

acum 12 ani

Si eu am rubeola..confirmata de medicul meu de familie...dar nu am nici`un fel de bubite..doar ganglioni umflati in zona cefei si a urechilor...nici eu nu stiu ce sa mai cred!!!

Andreea

acum 11 ani

si eu am toate simptomele rubeolei mai putin iritatia. am doar fata putin rosie si mainile le-am avut in primele doua zile rosii si umflate