pojar

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de skyly cu 12 ani in urma.

am inteles ca vaccinul antirujeola se face la 12-15 luni.copilul meu nu a facut acest vaccin(med.de fam.nu ma anuntat la momentul respectiv),iar acum are 3ani si 9 lui,e bine sa il faca acum?.iar daca il face nu va mai face boala?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Este recomandat sa i se administreze vaccinul daca nu facut boala. Preventia completa a bolii a fost demonstrata pe o perioada de cel putin 7 ani.

claudia ardeleanu

acum 11 ani

eu ma confrunt cu aceia si problema baietelul meu in varsta de 2 ani si 3 luni nu are acest vaccin AR e tarziu sa l fac acum?MULTUMESC