Oreion

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Mihaela Craita cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am 21 de ani si am facut oreion de 2 saptamani, dar trebuie sa spun ca am iesit afara de 2 ori. Stiu ca nu am procedat corect, dar... Pentru durere am luat ibuprofen 400 mg, timp de 2 zile, 2pcr/zi. Durerea a cedat, dar tot este umflata glanda parotida (dreapta). Nu prezint febra, dureri de cap sau alte simptome. Nu m-am prezentat la scoala in perioada asta. Va rog sa-mi dati un sfat, ce as putea face? Este posibil sa nu-mi treaca in urmatoarea saptamana? Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua. Diagnosticul de oreion a fost precizat de catre medic? Consider ca este necesara o reevaluare, data fiind evolutia prelungita si afectarea unilaterala. Multa sanatate!