Oreion

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de kristiano cu 14 ani in urma.

Varu-l meu are oreion doctorul ia zis ca 3 saptamani sa nu iasa din casa au trecut vro 9 zile daca ma duc la el pot lua si eu oreion? (eu nu am facut cand eram mic)

Raspunsuri (5)

Laura

acum 14 ani

Sigur ca poti lua si tu acest virus, pentru ca oreionul este o boala contagioasa care se transmite in principal pe cale aeriana (prin inhalarea secretiilor salivare sau nazo-faringiene de la un copil bolnav, prin saliva eliminata in timpul vorbirii, stranutului sau tusei). Exceptional, virusul urlian se poate transmite prin obiecte contaminate de catre o persoana contagioasa.

irinuca

acum 14 ani

nu este o regula, daca nu ai avut nu inseamna neaparat ca vei lua.Cand eram mica sora mea a avut oreion si eu nu am luat.
Totusi daca nu vrei sa stai de sarbatori izolat mai bin nu il vizitezi, nu poti sti ce sanse ai

ionela

acum 14 ani

cate zile se sta in casa la oreion?ce medicamante se pot lua?

eu

acum 14 ani

Pe mine ma doare pe partea laterala a gatului , nu ma doare osul principal al capului . Puteti sa ma ajutati , va rog din sufletul meu pentru ca sunt disperat .

cristina

acum 14 ani

buna,eu inca nu am avut oreion,am avut doar varicela(varsat de vant) si a fost groaznic!!!sper sa nu mai am nici o boala de genul acesta!!!