Ma dor foarte tare

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de dienisticus cu 12 ani in urma.

Sunt in a 5-a zi de rubeola , ieri mi-au disparut petele , dar am sase ganglioni umflati pe gat si pe cap in dreapta si sapte in stanga , dintre care doi ma dor foarte foarte tare , ei sunt de diverse marimi , de la boabe de fasole la mingi de ping-pong , le pot face ceva , este normal ?

Raspunsuri (2)

zahre

acum 12 ani

Am avut rubeola si n-am patit asa ceva .Mai bine du-te urgent la medic.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu le poti face nimic , ei vor involua in timp , depinde de reactivitatea fiecarui organism. Rubeola este insotita de ganglioni retro auriculari si occipitali . Uneori chiar durerosi. La 6-7 zile de la disparitia eruptiei de pe corp poti sa-ti reei activitatea. Un consult al medicului de familie este util