Insarcinata in 4 saptamani am facut varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Auricab cu 13 ani in urma.

Buna seara. Sunt intr-o situatie complicata si nu stiu ce sa fac. Am 31 ani si sunt insarcinata in 4 saptamani si am facut varicela destul de agresiva pe care am contactat-o de la baiatul meu de 7 ani.Mentionez ca am ramas foarte greu insarcinata si mi-am dorit foarte mult acest copil.Medicul de familie mi-a sugerat sa fac intrerupere de sarcina .Doresc foarte mult sa primesc un raspuns legat de aceasta problema care ma framanta. Va multumesc anticipat dl doctor .

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Mergeti si va consultati cu comisia de intreruperi de sarcina de pe langa Spitalul sau Sectia de obstetrica Ginecologie din teritoriu,care va vor analiza situatia concreta .

Medic Epuran

acum 13 ani

Contactarea virusului VZ (varicelo-zosterian) în primul trimestru al sarcinii are efecte grave asupra embrionului. Există o posibilitate destul de mare ca acesta să dezvolte varicelă congenitală, un sindom plurimalformativ (care determină malformaţii congenitale la nivelul mai multor organe).
Dintre malformaţiile care pot apărea sunt:
1.microcefalia (cutia craniană de dimensiuni mici, care implica de altfel şi o dezvoltare anormală a creierului)
2.deficit staturo-ponderal (copil mic la naştere)
3.tulburari comportamentale, dizabilităţi neuropsihice, retard mental
4.tulburari de vedere (scăderea acuităţii vizuale, orbire, cataractă, glaucom, etc)
5.tulburari auditive (hipoacuzie, surditate)
6.leziuni cutanate
7.dezvoltarea anormală, insuficientă a membrelor - membre scurte, deformate
Deasemenea dacă gravida dezvoltă primo-infecţia la începutul sarcinii, se produce avort (3%), ulterior morţii fetale ˝in utero˝ (0,7%)
Din cauza acestor probleme care pot apărea, medicul de familie a recomandat întreruperea sarcinii

mady

acum 11 ani

buna.si eu sunt insarcinata in 10 saptamani si am facut varicela,iar medicul ginecolog nu mi-a recomandat intrerupere ,ci din contra a spus ca va monitoriza sarcina mai des decat pana acum,intradevar mi-a prezentat riscurile pe care le poate avea boala asupra fatului si nu ma lasa sa iau decat anumite medicamente.consulta un ginecolog bun inainte de a face vreo p***ae

lavinia

acum 10 ani

Te rog mady da-mi un raspuns cum a decurs sarcina, cum a fost copilul, ce analize ai facut, sunt si eu in sitatia ta am facut faricela la 10 saptamami de sarcina si sunt disperata medicul infectionist mi-a recomandat avort, azi am programare la ginecolog abia astept sa vad ce-mi spune
te rog din suflet da-mi un semn.