in ziua vaccinarii fratele a facut varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de laura1129 cu 9 ani in urma.

buna ziua! Am o neliniste in ceea e priveste baietelul meu de 2 ani si 6 luni , caruia i.am facut dimineata ROR-ul ( intarziat din cauze personale )si dupa amiaza, fratele sau de 4 ani si 6 luni a venit cu bubite(varicela) de la gradinita. Este vreun pericol major pentru cel mic, in cazul in care era infectat in momentul vaccinarii?
multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

ROR este vaccinul care se face pentru a realiza o protectie ( imunitate) impotriva a 3 afectiuni : Rujeola, Rubeola si Oreion ! ( cazul fiului cel mic al d-vs)
Fiul cel mare, in varsta de 4 ani si jumatate care a sosit acasa de la gradinita,prezentand diagnosticul de VARICELA ( elemente eruptive cutanate caracteristice,cu evolutie spre vezicule- cu secretie seroasa apoi purulenta , foarte pruriginoase , prin spargere devin cruste aderente , cruste care nu trebuiesc rupte caci lasa cicatrici inestetice mai ales pe fata )Fiul cel mic ,trebuie izolat fata de cel bolnav si supravegheat o perioada de 14 - 15 zile ( perioada de incubatie) daca-i apar sau nu asemenea elemente ca urmare a contactului cu cel bplnav ;
Pentru cel bolnav, aplicati pe zonele eruptive si pruriginoase, fie pudra de talc cu mentol fie crema pentru a-i diminua mancarimea ( pruritul ); Pana nu cad singure crustele nu face baie generala numai igiena local si regionala; Nu este nevoie de regim alimentar special si nu are voie in contact cu alti copii pana nu cad crustele; poate iesi la aer pe terasa sau/ si in curte ;

laura1129

acum 9 ani

multumesc!! Sa inteleg ca nu ar fi vreun pericol de complicatii severe pt cel mic, ac***a in vedere imunitatea scazuta datorata vaccinarii? Preventiv, l.am dus la bunica.