Ganglioni

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de cristalia cu 12 ani in urma.

Fiul meu a facut rubeola. A debutat acum 6 zile doar cu eruptie cutanata, dar de 3 zile i s-a inflamat un ganglion dupa ureche si pe gat si il deranjeaza gingiile-il dor si mananca f greu. Ganglionii sunt f durerosi (mai ales cel de dupa ureche) mai ales seara. Va rog sa-mi spuneti cat mai dureaza si ce pot sa-i dau pentru ameliorarea durerii. Mentionez ca nu are si nici nu a facut temperatura si primele 5 zile a luat nurofen.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Tumefierea ganglionilor din zona cervicala este normala in cadrul rubeolei, fiind o boala infectioasa. Acestia pot persista o perioada mai mare de timp chisr si dupa disparitia eruptiei cutanate.
Pentru ameliorarea durerii puteti utiliza in continuare nurofen

cristalia

acum 12 ani

multumesc, se poate clati in gura cu ceai de salvie ? pentru ca nu se poate spala pe dinti.