Ganglioni rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de vladyz993 cu 12 ani in urma.

Buna seara stimati doctori.Am o intrebare:am avut rubeola(marti vor fi 3 saptamani de cand am facut) si am si acuma umflati ganglionii din spatele urechilor...e ceva normal?se vor retrage sau trebuie sa ma duc la un consult medical?

Raspunsuri (13)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu trebuie sa te duci la nici un consult, deoarece se cunoaste cauza hipertrofierii (maririi ) lor .Revenirea lor la dimensiunile anterioare este foarte lenta, dar sigura, fara nici un tratament.

Cristina

acum un an

Buna seara doamna doctor îmi pare rău ca va deranjez dar am o mică întrebare va rog foarte frumos sa ma lămuriti și pe mine! Eu am un băiețel de un an și jumătate am fost Cu el locul de joaca și a fost lovit de un copil in zona capului după doua săptămâni ia ieșit un ganglion in zona capului și acum am văzut ca mai are unu are doi ganglioni sunt micuți dar îmi este foarte frica eu sunt in Uk Și nu pot sa ma duc la un doctor aici nu ma descurc cu limba engleză va rog sa ma ajutați este ceva grav

angela

acum 12 ani

Buna seara,
Baiatul meu are 15 ani si de pe 29.02.2012 i-au aparut ceva pete de rubeola pe maini si trunchi.De pe 02.03.2012 i-au aparut dupa urechi mici ganglioni 3 cu 2 .Petele i-au disparul in trei zile.Cand vor disparea acesti ganglioni?Se poate duce la scoala daca acesti ganglioni nu au disparut?
Multumesc anticipat pentru un potential raspuns.
Sa aveti o seara buna.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ganglionii mariti sunt cei ce s-au luptat cu virusul Rubeolei cand au intrat pe caile respiratorii dela un contact cu copilul d-vs. Vor dimunua dupa mai mult timp. Se poate duce la scoala dupa 5-6 zile dela disparitia eruptiei, care deobicei dureaza numai 3-4 zile pe corp.

Andrei

acum 12 ani

Buna seara
Tot preblema cu ganglioni:( in cat timp se retrag ...ii am de o saptamana....
Am nev de 2 rasp..
1.Pot juca fotbal daca ii am umflati?
2.Ganglioni pot afecta starea fizica?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1. Ganglionii care insotesc Rubeola se retrag foarte lent, dar nu te impiedica sa-ti reei activitatea, inclusiv pe cea sportiva, Totusi efortul trebuie reluat gradual. si cu rabdare spre a evita transpiratia si o posibila raceala consecutiva

Alex

acum 12 ani

Buna ziua.

am ganglioni umflati si bubite pe corp de 10 zile. pot merge la scoala?mai este contagioasa?

Emil

acum 12 ani

Buna ziua:Am 14 ani si am avut prima data pete de rubeola pe maini dupa aceea miau aparut peste tot.In 3 zile miau disparut.Am avut ganglioni si la gat,la subrat si la inghinal.S-au micsorat in aceste 3 zile dar totusi ii mai am.Am o intrebare:
-Pot juca fotbal dupa 6 zile de la disparitia rubeolei???

Rares

acum 11 ani

Buna ziua,
Am 16 ani si in martie am avut rubeola, mi s-au umflat ganglionii, 2 pe partea stanga si inca 2 pe partea dreapta in zona occipitala a capului. De 5 luni nu am mai remarcat nici-o micsorare a ganglionilor. Este normal?

Va multumesc

liliana

acum 11 ani

copilul meu are 3 ani si a facut varicela si pe ceafa a facut gangleoni si a facut si in cap. e ceva grav? va rog sa-mi raspunde-ti urgent ca sunt foarte speriata

lacramioara

acum 10 ani

in urma cu 6 luni la un consult de rutina fetita mea(1an si9 luni) avea un ganglion occipital inflamat am facut analize(igg si igm) care au iesit in limite normale nu stiu cum dar ganglionul sa retras, acum dupa ce a avut varicela am observat k din nou avem aceeasi problema va rog spuneti-mi ce sa fac mai departe

claudiu adrian

acum 10 ani

in urma cu 5 cu 2 saptamani mia aparut un ganglion la gat cum se pote trata !!!

claudiu adrian

acum 10 ani

in urma cu cu 2 saptamani mia aparut un ganglion la gat cum se pote trata !!!