Galme pe gat si in spatele urechilor

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de sima_dragos2000 cu 12 ani in urma.

Am rubeola de aprox. o saptamana si jumatate si mi-au aparut niste galme tari pe gat, pe spate si in spatele urechilor. Pot face ceva in privinta lor sau este specific rubeolei?
Va rog ajutati-ma! Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rubeola se manifesta prin febra, eruptie , ganglionii umflati din spatele urechii, de la nivelul gatului (cervicali posteriori), la nivelul cefei (suboccipitali), uneori dureri ale articulatiilor.

roxanna

acum 12 ani

Si eu am mai multi ganglioni .. si ma dor. am si pe gat , dar si langa san