e ceva normal?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de alexia iuliana cu 11 ani in urma.

buna ziua am facut zona zoster acum 3 zile mi sa comfirmat de medic a aparut pe omoplat si aproape de subsoara dar in seara asta mi sa marit sanul si ma doare f rau nu numai sanul si zona afectata de boala durerea la san este de la aceasa boala pot sa stau linistita?va rog ajutati ma cu un rasp daca se poate va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

In zoster durerea poate fi intensa si poate iradia in zona; trat.sistemic este cu acyclovir 4 grame /zi, 7-10 zile, trat. antiinflamator sistemic( gen flamexin sau movalis 1cp.zi 5-7 zile) si impotriva durerii (paracetamol, algocalmin la nevoie). Local se folosesc mixturi cu antibiotic sau coloranti dezinfectanti.

alexia iuliana

acum 11 ani

va multumesc foarte mult pentru ca mi ati raspuns