dureri de gat,rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei Dureri de gat

Postata de cr1sti cu 12 ani in urma.

Am 21 de am rubeola de 4 zile,bubitele miau disparut,incheieturile ma mai dor dar aproape a disparut, dar problema e gatul ma doare ingrozitor la inghitire.. iau paracetamol...dar nici un efect..ce sa fac?

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului de familie, pentru confirmarea rubeolei si pentru examinarea cavitatii bucale,examinare fiza generala, palparea ganglionilor, eventual investigarea rubeolei prin testarea anticorpilor anti Rubeola IgM. incercati sa beti lichide nu prea fierbinti, nici prea reci, alimente semisolide (supe, piure-uri, orez-pilaf, carnea maruntita). in caz de febra se poate utiliza medicatie antipiretica (ex: paracetamol)

viorica

acum 12 ani

am 24 de ani, si am rubeola de 5 zile, medicul de familie a confirmat. bubitele au trecut de ieri insa ma dor foarte tare ganglionii. am localizat aprox 6 care sunt mariti dar doar 2 sunt durerosi. este o durere continua destul de puternica. am luat ibubrofen si paracetamol. este normala durerea pe care o simt?

viorica

acum 12 ani

am 24 de ani, si am rubeola de 5 zile, medicul de familie a confirmat. bubitele au trecut de ieri insa ma dor foarte tare ganglionii. am localizat aprox 6 care sunt mariti dar doar 2 sunt durerosi. este o durere continua destul de puternica. am luat ibubrofen si paracetamol. este normala durerea pe care o simt?

viorica

acum 12 ani

am 24 de ani, si am rubeola de 5 zile, medicul de familie a confirmat. bubitele au trecut de ieri insa ma dor foarte tare ganglionii. am localizat aprox 6 care sunt mariti dar doar 2 sunt durerosi. este o durere continua destul de puternica. am luat ibubrofen si paracetamol. este normala durerea pe care o simt?

horia

acum 12 ani

Am rubeola, petele pe piele mi-au aparut de duminica, astazi, marti au inceput sa imi dispara, nu ma mai doare capul, dar ma doare foarte tare gatul. ce e de facut?