durere urechi

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Oana Elena cu 10 ani in urma.

copilul meu in varsta de 3 ani si jumatate a avut 3 zile de febra 39- 49 grade si dureri de cap ...dupa astea 3 zile s a instalat rubeola timp de vre o 3 zile ( in forma f usoara , bubite dupa urechi, pe fata, pe spate si cateva pe burtica)..dupa alte 2 zile s a sculat noaptea plangand ca l doare urechea. ar putea fi vre o complicatie ? Mentionez ca atunci cand a avut febra am mers cu el si la ORL si nu s a vazut nimic atunci . Anul asta in schimb mi s a zis ca a avut otita dar s a tratat.
sa mai merg odata la ORL ? ar putea sa fie iar otita ?dar e normal sa faca intr o saptamana otita in conditiile in care l am tinut numai in casa , fara frig, fara raceala ?

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara.
Otita poate surveni in contextul unei viroze eruptive, cum este rubeola. Multa sanatate!