Dupa Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de vladyz993 cu 12 ani in urma.

Buna!Am avut si eu rubeola si am stat o saptamana si ceva in casa...nu mi`au aparut pete doar mi s`au umflat ganglionii din spatele urechii si de la gat...si is umflati si acuma...vreau sa stiu cam cat dureaza pana acestia revin la starea lor initiala?si daca pot iesi afara ei fiind umflati?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Formele atipice ale bolii (în care nu este prezentă erupţia cutanată) sunt cele mai frecvent întâlnite forme ale rubeolei. În unele cazuri limfadenopatia (creşterea în volum a ganglionilor limfatici) poate dura câteva zile sau chiar săptamani în plus după trecerea perioadei de contagiozitate maximă.

vladyz993

acum 12 ani

Si daca acuma nu mai stau la caldura si ma duc la scoala(ganglionii fiind umflati si acuma) reprezinta o problema pentru sanatatea mea?sau pot sa ies afara ei retragandu`se treptat?

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi ieşi în aer liber fără probleme limfadenopatia dispărând treptat în decurs de zile sau săptămâni.