Copilul meu poate face la 3 luni Scarlatina?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de pinuta cu 13 ani in urma.

Copilasul meu de 3 luni a stat cateva ore in aceeasi masina cu verisorul lui de 6 ani, care in tot acest timp nu a tusit, nu a stranutat, nu a stat langa el.In cursul aceleasi zile a fost diagnosticat cu scarlatina. I-a aparut o bubita la cot cu o zi inainte. E posibil ca sa fi contactat boala si copilasul meu?Mentionez ca e hranit artificial inca de la nastere, a supt la san doar 2 zile si a fost singurul contact cu verisorul bolnav.

Raspunsuri (5)

Carpe Diem

acum 13 ani

Mergeti la medicul pediatru sa-i recolteze o proba si sa o trimita la analiza, pentru siguranta. Cu un betisor se ia proba din gat. In clasa nepotului meu a fost diagnosticat un elev cu scarlatina si medicul scolii a prelevat probe de la toata clasa, inclusiv de la invatatoare, iar elevul bolnav a fost izolat 2 sau 3 saptamani.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Poate ! Calea de transmitere este aerogena ,nu numai prin contact direct. Perioada de Incubatiea( perioada de la contact pana la aparitie) este scurta 3--9 zile si poate debuta cu neliniste si chiar cu febra 39 grade. Daca nu face este norocul copilului.
Mergeti la medic si anuntati contactul asa cum bine vi s-a recomandat mai sus.

pinuta

acum 13 ani

Exudatul nu ar fi concludent deoarece exact cu o seara inainte de contactul cu persoana bolnava a terminat de facut Cefotaxim injectabil si nu va iesi nimic la exudat. Trebuie sa astept cateva zile apoi o sa vad.

google

acum 13 ani

Investigatiile care ajuta la confirmarea suspiciunii de scarlatina sunt:

- teste de laborator pentru evidentierea sindromului biologic inflamator: leucocitoza cuneutrofilie, eozinofilie, VSH accelerat, fibrinogenemie crescuta.
- teste bacteriologice: evidentierea, prin culturi de la poarta de intrare, a streptococului beta hemolitic (neobligatorie pentru acceptarea diagnosticului);exudatul faringian se recolteaza dimineata, inainte ca pacientul sa manance si sa se spele pe dinti, inainte de inceperea tratamentului (cu ajutorul unui tampon steril se sterg amigdalele si peretele posterior al faringelui, evitandu-se atingerea limbii, luetei si contaminarea lui cu saliva); la purtatorii sanatosi se recolteaza exudat nazo-faringian si nazal; dupa recoltare, tampoanele utilizate pentru recoltarea exudatelor faringian, nazo-faringian si nazal, sevor transporta in maximun doua ore la laborator
- teste serologice: reactia ASLO deceleaza anticorpii anti streptolizina-O.

miyra

acum 13 ani

copilul meu are scarlatina si nu a facut de loc febra ,si nu a vomat .
bolile nu mai sunt ca in carti...3 zile le-a trebuit medicilor ca sa spuna ce boala are copilul meu.