Cicatriile dupa varicela

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de izu cu 13 ani in urma.

Buna ziua.Dupa ce mi-au cazut crustele dupa varicela mi-a ramas o adancitura pe fata probail am tras de ea. As dori sa va intreb daca exista vreo crema sau lotiune pentru tratarea sau micsorarea "craterului" inestetic.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

mara

acum 13 ani

NU. Doar prin machiaj poti acoperi.

Iuli

acum 13 ani

Nu exista. Se va mai estompa in timp, dar vei ramane cu un semn toata viata.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara ,
Aşa este, din păcate ! Va rămâne o cicatrice ! Erupţia din Varicelă este foarte pruriginoasă ,motiv pentru care este pudrată cu talc-mentol si anestezină , pe parcursul evolutiei bolii.
Îndepărtarea crustelor prea de timpuriu ,opreste procesul fiziologic de epitelizare a zonei subjacente , de aceea cel ce stabileste acest diagnostic, recomandă si evitarea scărpinatului şi ruperea crustelor (cojilor ).
Cosmetica vă mai poate ajuta putin, asa cum vi s-a recomandat si mai sus .
sănătate , Dr Emil Otesteanu .