Cand trebe sa merg la urgente?

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Utilizator11709340050 cu 3 saptamani in urma.

Eu si fratele meu-
(eu am 14 ani iar el aprope 9) avem rujeola. Mama mea nu stie ce sa faca daca sa ne duca la urgente daca avem febra mare. Amandoi suntem vaccinati de rujeola.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Situatia ta nu este una neobisnuita, deoarece rujeola poate apare chiar si la cei vaccinati, chiar daca acest lucru este mai rar. Daca aveti febra foarte mare, ar fi indicat sa mergeti la urgenta. De asemenea, veti avea nevoie de asistenta medicala daca apar si alte simptome alarmante, cum ar fi tusea persistenta, durerile de cap severe, durerile de gat sau daca observi orice modificare in comportamentul tau sau al fratelui tau.

Nu ezitati sa solicitati ajutorul imediat daca lucrurile se agraveaza. Rujeola este o boala care poate provoca complicatii grave, asa ca este important sa obtineti ingrijiri medicale cat mai curand posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie sau https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/rujeola_4846
sfatulmedicului.ro/Rujeola-si-alte-boli-ale-copilariei/rujeola-pojarul-sau-cori_632
sfatulmedicului.ro/Rujeola-si-alte-boli-ale-copilariei/rujeola-diagnostic-tratament-si-complicatii_20103