Buna ziua

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de Diiia cu 12 ani in urma.

As avea si eu o intrebare.Ieri era la scoala si am observat ca am mai multe pete rosii pe gat si maini,am mers la cabinetul scolii unde dna doctor mi-a confirmat ca am rubeola,insa acuma majoritatea petelor au disparut doar pe fata mai am unele foarte mici,aprope invizibile...am pana la urma sau nu rubeola?:)

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă acele pete roşii de pe mâini şi gât s-au însoţit şi de adenopatii (marirea unor grupe ganglionare) şi febră este probabil să aveţi rubeolă. Un diagnostic exact poate fi stabilit doar prin efectuarea unor analize de sânge, prin care se identifică anticorpii anti virus rubeolic sau prin efectuarea unei culturi virale