Buna seara

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de ioana001 cu 12 ani in urma.

Am 16 ani iar pe data de 26.03.2012 mi-au aparut pete pe corp,mergand la doctor mi s-a zis ca am rubeola. Joi 29.03.2012 petele mi-au disparut,insa mai am ganglionii umflati foarte putin. Intrebarea mea este daca pot iesi din casa si daca acum mai sunt contagioasa.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Buna ziua,
Contactul cu persoane care nu au fost bolnave este interzis inc 7 zile dupa disparitia eruptiei. Medicul care v-a diagnosticat si v-a recomandat repausul 14 zile stie foarte bine acest lucru.

ioana001

acum 12 ani

Multumec. Mai am o intrebare, in ultimile luni ma doare capul cel putin de doua ori pe luna..iar durerile devin uneori insuportabile si nu ma lasa sa dorm. Durerea este atat in zona fruntii cat si la spate. Care ar putea fi cauza?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Durerea de cap de care vorbesti, Poate fi determinata de efortul pe care-l fac ochii la citit sau la TV ( deci un defect de acomodare sau suprasolicitare ocazionala ) Iti recomand un examen oftalmologic.

ioana001

acum 12 ani

Multumesc din nou ! Mai am o intrebare daca se poate... tot in legatura cu rubeola. Este vre-o problema daca dupa 9 zile am iesit din casa fara a avea contact cu persoane care nu au avut rubeola ?