BUBITE PE PIELE

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de TheodoraTheo cu 12 ani in urma.

Am 21 de ani si azi de dimineata mi-au aparut pe piele , pe tot corpul in special pe fata niste bubite rosi micute sub piele care imi provoaca mancarimi usoare , dar nu mereu . Nu am facut nici una din bolile copilariei. Specific ca nu am medic de familie si nici resursele necesare vreunui tratament medicamentos.Ce ar putea fi si cum as putea sa le tratez cat mai simplu ?

Raspunsuri (3)

pena

acum 12 ani

Ai putea avea varicela, adica varsat de vant. Ai grija sa nu rupi bubitele de pe fata ca iti raman urme pe toata viata. Poti cumpara de la farmacie un preparat numit pasta de apa cu care te dai pe bubite si iti trece mancarimea. Nu ai voie sa iesi din casa pe durata bolii, adica 10-14 zile. Scrie pe Google varicela sau rubeola( alta boala a copilariei care bantuie acum), da pe imagini si vezi cu care dintre imagini seamana eruptia ta. Deasemenea gasesti pe Google descrierea fiecarei boli a copilariei si masuri ce se pot lua. Sanatate. Scrie ce ai/

TheodoraTheo

acum 12 ani

pare a fi rubeola, multumesc !

elena

acum 10 ani

Duna ziua ia iesit la fata mea bubite cu apa pe piele cum pot trata bubitele va rog raspundetim