bubite cu lichid

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de mythicuss cu 9 ani in urma.

Buna ziua!
De ieri ( ~ acum 24h ) mi-au aparut bubite cu lichid fara mancarime , fara de pete rosii ( diametrul intre 0.1 - 0.3 cm), mai intai paralel cu coloana vertebrala iar pe timpul noptii mi-au apratu cateva pe spate si talie ... nu am facut febra.... am doar dureri de cap si dureri musculare. la nivelul coastelor ....
Precizez ca acum 17 zile am luat contact cu un copil bolnav de varicela, iar eu nu am avut nici o boala a copilarie si am 32 de ani. Este posibil sa fie varicela dar alte simptome? Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
E posibil sa fie zona zoster, cauzata de virusul varicelo-zosterian. Trebuie sa fiti examinat de catre medicul de familie sau de catre medicul infectionist pentru a se preciza diagnosticul si a se initia tratamentul. E recomandabil sa nu veniti in contact cu persoane vulnerabile. Multa sanatate!