bogdan

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de bogdan2912 cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticat cu rubeola. mi-au trecut petele dupa 4 zile dar azi , fiind a 5 zi de cand stau in casa, am dureri de picioare si de cap si inca nu a disparut durerea de gat cu toate ca nu ma mai doare asa tare...e normal ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Manifestările rubeolei pot dura pana la 3 saptamâni, perioada de contagiozitate maxima fiind de 6 zile după apariția eruptiei. Se poate apela la tratament antialgic pentru combaterea cefaleei (dureri de cap) si a durerilor articulare ce nu necesita prescriptie medicală.