Am voie afara daca am rubeola?

Rujeola si alte boli ale copilariei Rubeola

Postata de Cosminnn cu 12 ani in urma.

AM VOIE AFARA DACA AM RUBEOLA?
Am fost la doctor si mi-a spus ca am rubeola, problema e ca l-am intrebat de vreo 5 ori daca am voie afara sau daca nu, sau daca ma afecteaza aerul, soarele, vantul.... a spus ca nu e nici o problema numai sa nu stau in preajma altor persoane pentru a nu le imbolnavi.

Deci am voie sau nu? vremea e prea frumoasa sa stau in casa.

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

izolarea la domiciliu este indicata in primele 7 zile de la aparitia eruptiei, deoarece rubeola este o boala infecto-contagioasa, si astfel se previne transmiterea (prin secretiile cailor respiratorii superioare) catre persoane susceptibile (ce nu au facut boala, copii, gravide, varstnici). se indica un consum crescut de lichide pentru a preveni deshidratarea ;

Alin.

acum 12 ani

Buna ziua.........am avut si eu rubeola de duminica dimineata ....... siii bubitele mi`au disparut , miercuri toate......astazi...am iesit afara adica sambata......si mi`au aparut iar niste bubite mici pe maini....dar nu rosii....sunt micute.......pe fata nu am nimic......se poate sa "se intoarca" iar rubeola?

Cosminnn

acum 12 ani

Multumesc.
Mai am 2 nelamuriri.... Ce nu am voie sa mananc? nimic fript in ulei?si....
Nu ma prea deranjeaza ca am rubeola, dar am 3 dinti care ma supara foarte tare, ce pot face?, imi vine sa-i scot cu patentu si mi sa umflat buza de sus, obrajii abea daca mai respir pe o nare..... de 3 zile is umflat, am tot pus gheata intr-un plic de plastic si apoi pe zonele umflate..... carpa cu apa nu e voie?

dany

acum 12 ani

Salut am si eu o intrebare am Rubeola de dumnika de pe la ora 16:00 si azi a-8 zi niki akm nu mi-au disparut petele dupa mine dc oare?am 20 de ani stiti careva cat mai dureaza k deja nu mai pot sta in casa.

dany

acum 12 ani

mai am bubite dekt p burta pe piept j p spate doamna doctora imi puteti spune knd pot iesi din casa multumesc

Asofiei Cristina Magdalena

acum 8 ani

Buna ziua am fata de varsta de 3 ani si a facut de ieri pojar are putina si febra pot iesi afara cu ea?