Am RUBEOLA

Rujeola si alte boli ale copilariei

Postata de andrei12_2008 cu 11 ani in urma.

Cu ce pot sa ma dau sa nu ma mai manance? Ma mananca foarte tare.....:(( Sunt niste besici pline cu apa....

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Atunci cel ai probabil este vorba de rujeola...
Folositi pudra mentolata pentru aplicatii pe piele ( amelioreaza senzatia de mancarime); aceasta va trece in 2-3 zile.

andrei12_2008

acum 11 ani

Asa mi s-a spus prima data. M-a vizitat domnul doctor de familie la domiciliu si am VARICELA. Mi-a zis sa ma dau cu mixtura mentolata....:)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Imi cer scuze, la varicela m-am referit...care e diferita de rubeloa.

andrei12_2008

acum 11 ani

O am de sambata. As vrea sa stiu cam in cat timp mi se sparg si se formeaza crustele?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Evolutia leziunilor este in valuri, adica dureaza 2-3 zile pana apar toate, apoi 2-3 zile pana formeaza crusta si 2-3 zile pana dispar( de la prima crusta la ultima crusta); durata totala de 5-7 zile.

andrei12_2008

acum 11 ani

Va multumesc pentru informatii. De sambata stau doar pe net cautand informatii, cum apare, cand dispare...:)) nu mai am rabdare....ma mananca.