Cum scap de mucoasa din gât?

Rinita alergica

Postata de Utilizator11698568362 cu 6 luni in urma.

Am o problemă de un an am o mucoasa în gat în spatele nasului și nu pot sa scap de ea,mi sa dat ambroxol dar a fost fără rezultat după care am luat nistatin atb comprimate și aspecton la fel fără rezultat,am folosit și ser fiziologic pe nas și aerosoli nu pot sa scot acea mucoasa iese foarte puțin doar dacă am o tuse productiva.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este recomandat sa consultati un medic ORL pentru a evalua si trata problema dumneavoastra in mod corespunzator.
In unele cazuri, mucoasa persistenta in gat poate fi rezultatul rinitei alergice sau a refluxului gastroesofagian. Daca medicul considera ca acestea ar putea fi cauzele, puteti primi medicamente antihistaminice sau medicamente pentru controlul acidului gastric.

Pana la consultatie, puteti incerca sa imbunatatiti drenajul si hidratarea prin urmatoarele metode:
Beti suficienta apa pentru a fi bine hidratat.
Evitati fumatul si expunerea la fum.
Utilizati un umidificator in casa pentru a mentine umiditatea aerului.
Evitati alimentele sau bauturile care pot cauza productie excesiva de mucus, cum ar fi lactatele reci sau bauturile reci.
Evitati pozitiile inclinate in timpul somnului si incercati sa dormiti cu capul mai ridicat.

Va recomandam sa va programati la un medic ORL: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/rinita-alergica-inflamatia-alergica-a-mucoasei-nazale_832
sfatulmedicului.ro/Alergiile/rinita-alergica-simptome-si-metode-de-ameliorare_16380