se pot trata rinichii polichistici?

Rinichi polichistic

Postata de Elena cu 8 luni in urma.

Se pot trata rinichii polichistici?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Rinichii polichistici pot fi tratati in functie de gravitatea si simptomele pacientului. Tratamentul se concentreaza in principal pe gestionarea simptomelor si prevenirea complicatiilor.

In general, tratamentul poate implica:

Medicamente pentru gestionarea hipertensiunii arteriale si a altor simptome asociate.
Controlul regimului alimentar si limitarea consumului de sodiu pentru a reduce retentia de lichide si a controla tensiunea arteriala.
Antibiotice pentru tratarea infectiilor urinare asociate.
Drenarea chirurgicala a chisturilor mari sau a chisturilor care cauzeaza simptome severe.
Tratament dialitic sau transplant renal in cazurile mai avansate, in care functia renala este foarte afectata.

Va recomandam sa va programati la un medic nefrolog: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/rinichiul-polichistic_954
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/chisturile-la-rinichi-cand-devin-periculoasei_17438
sfatulmedicului.ro/Diete/dieta-pentru-boala-polichistica-renala-sau-rinichii-polichistici_11025