Pietre la fiere?

Rinichi polichistic

Postata de Iurie cu 7 luni in urma.

Am pietre de 3-4 MM se poate de tratat fara intervenție chirurgicala sau mai bine să iasă și gura prin penis?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Calculii biliari (pietrele la fiere) pot varia in dimensiuni si in functie de localizare pot cauza simptome precum dureri abdominale, greata, varsaturi, balonare sau icter.

Tratamentul pietrelor la fiere depinde de dimensiunea, localizarea si simptomele asociate. Pentru pietre de dimensiuni mici, ale caror dimensiuni nu cauzeaza simptome, medicul poate sugera abordarea conservatoare prin controlul dietetic si evitarea anumitor alimente care ar putea provoca simptome (cum ar fi alimentele grase sau picante).

Cu toate acestea, este important sa discutati cu un medic specialist (de exemplu, un gastroenterolog sau un chirurg) pentru a evalua situatia dvs. in mod individual si pentru a face recomandari potrivite pentru cazul dumneavoastra. Acestia pot decide daca interventia chirurgicala este necesara sau daca ar fi potrivita o alta optiune de tratament. Medicul va poate furniza informatii si sfaturi specifice legate de cazul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/litiaza-biliara-calculii-biliari_963