Exista tratament nmedicamentos ptr hiperfosfatemie in BCR?

Rinichi polichistic

Postata de Babeanu S cu 2 luni in urma.

Am inteles tratamentul dietetic inBCR predializa

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Exista tratament medicamentos pentru hiperfosfatemia in boala cronica renala (BCR). Acesta include chelatori ai fosfatului precum carbonatul de calciu, acetatul de calciu, hidroxidul de aluminiu, sevelamerul sau lantanimul. Acestea functioneaza prin legarea fosfatului din intestin si prevenirea absorbtiei acestuia in sange. In cazul in care nivelul fosfatului in sange nu poate fi controlat doar prin dieta si chelatori, poate fi necesara dializa.

Este foarte important sa luati aceste medicamente conform indicatiilor medicului, deoarece dozele excesive pot provoca probleme grave de sanatate precum calcificarea tesuturilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/cum-puteti-sa-preveniti-boala-cronica-de-rinichi_13156
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/top-15-alimente-pentru-persoanele-cu-insuficienta-renala_9827